Oryginał opublikowany w S24 17.10.2012
http://wtemaciemaci.salon24.pl/455943,cyrkon
16 października 2012
„Gazeta Polska” dotarła do pierwszych niezależnych badańchemicznych fragmentów Tu-154. Polscy naukowcy na odłamkach szyb tupolewa wykryli związek, który może służyć do tworzenia sztucznej mgły. Niewyjaśniona jest też obecność w próbkach ze Smoleńska niektórych pierwiastków, np. cyrkonu, używanego m.in. jako składnik materiałów pirotechnicznych.
Badaniu zostały poddane części tupolewa: duralowy fragment poszycia samolotu, szyby ze szkła organicznego – boczną i przednią (przednia jest grubsza od bocznej), pleciony pasek z wyposażenia Tu-154 oraz próbki gruntu.
Badanie przeprowadzili naukowcy z polskich uczelni: dr hab. inż. Wojciech Fabianowski z Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej i prof. Dr hab. Jan S. Jaworski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Szczątki tupolewa mają też, ponad 30 miesięcy po katastrofie, zbadać polscy prokuratorzy.
6 maja 2010
wtemaciemaci.salon24.pl/178536,dymiacy-nagan
wtemaciemaci.salon24.pl/178536,dymiacy-nagan
O ile analiza spektrometryczna znalazłaby na miejscu katastrofy, w szczątkach samolotu lub na zwłokach ofiar tlenek etylenu,tlenek propylenu, azotan izopropylu, aluminium, magnez lub cyrkon o wysokiej czystości, w postaci pyłów o innym składzie niż stopy użyte w konstrukcji samolotu, kompleksowe związki metaloorganiczne zawierające fluor i metale lekkie, niewytłumaczalnie wysokie stężenie fluoru, albo nanocząsteczki metali, to taka sygnatura wskazywałaby na eksplozję wolumetryczną, zwaną przez Rosjan termobaryczną.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz