środa, 12 września 2007

Radosław Wspaniały II - od rujnowania polonijnych karier nie odstąpimy!


 OD RUJNOWANIA KARIER TAK ZWANEJ POLONII NIE ODSTĄPIMY! 


(...) Jednak generalna zasada jest taka: Polski obywatel przyjeżdża do Polski i z niej wyjeżdża na polskim paszporcie i od tego nie odstąpimy. 

K. Zielke:Czyli to ma być tak, że trzeba wyjechać ze Stanów na paszporcie amerykańskim, w samolocie wyciągnąć paszport polski, wjechać do Polski na paszporcie polskim, wyjechać z Polski na paszporcie polskim, a wjeżdżając do Stanów trzeba mieć znowu paszport amerykański, czy tak? 

min. R. Sikorski: Stany podwójnego obywatelstwa zdarzają się nawet podsekretarzom stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, zdarzają się milionom Polaków za granicą i nie rozumiem dlaczego jest to problemem akurat dla małej garstki ludzi. To jest praktyka zgodna ze zwyczajami innych państw. To nie jest coś co myśmy sobie wymyślili - dokładnie tak samo traktuje swoich obywateli państwo amerykańskie. Nie widzę powodów, dla których mielibyśmy robić to inaczej.

 [...]

 min. R. Sikorski: Panie profesorze, jeśli to jest przedmiotem niepokoju to wyjaśniam, że ta praktyka, zgodna z naszym prawem, nie tworzy tego typu uniedogodnienia, bo jeśli ktoś jest obywatelem amerykańskim, to naturalnie do wjazdu do Stanów Zjednoczonych nie potrzebuje amerykańskiej wizy, więc problem po prostu nie istnieje. 

prof. A. Stelmachowski: Czyli nakłania pan, panie ministrze, żeby jednak nosili dwa paszporty?|

min. R. Sikorski: Naturalnie, to jest praktyka, którą tolerujemy, która jest uznawana powszechnie wobec państwa, którego jest się obywatelem - wobec władz kraju, którego jest się obywatelem używa się dokumentów tego kraju. Wobec władz amerykańskich paszportu amerykańskiego, wobec władz polskich - polskiego. 

[…] 

min. R. Sikorski: 

To moze ja w imieniu rzadu zajme glos. Rzeczywiscie byla przez wiele lat taka praktyka, zeby tolerowac sprawy, na przyklad, wbijania polskich wiz do obcych paszportów, czy tez przekraczania przez polskich obywateli granicy na podstawie obcego paszportu. To byla praktyka stosowana przez wladze PRL, i która miala na celu to, aby Polacy-emigranci mogli w ogóle do Polski przyjezdzac, bo wiadomo bylo, ze na polskich paszportach te osoby po prosu baly sie przyjechac. Pamietamy jak bylo w czasach PRL-u, wyjazd za granice obywatela polskiego byl przywilejem, a nie prawem. Polak wracajacy do kraju nigdy nie mial pewnosci czy z niego spowrotem wyjedzie. Przyjazd do Polski na obcym paszporcie nasi emigranci traktowali jako pewnego rodzaju rekojmie bezpieczenstwa, ze z kraju z powrotem wyjada. Musimy to zrozumiec, ze tak sie przyzwyczajono przez wiele lat myslec. Ale mamy wolna Polske juz od dziesieciu lat i jest rzecza naturalna, ze kazde panstwo egzekwuje wobec swoich urzedów uzywanie swoich dokumentów. Chcialbym podkreslic, ze polska doktryna obywatelstwa, ta która obecnie istnieje, która wzmacnia jeszcze rzadowy projekt ustawy o obywatelstwie, jest dla Polonii wyjatkowo korzystna. Oznacza ona, ze nie uznajemy obcych obywatelstw, to znaczy nie przyjmujemy ich do wiadomosci, ale tez i nie zabraniamy. Polski obywatel jest obywatelem polskim, i jesli chodzi o wladze Polski, żadnym innym. Moze miec tyle paszportów ile chce. Pamietamy przypadek Stanislawa Tyminskiego - moze nawet kandydowac na prezydenta Rzeczpospolitej. Inne paszporty nas nie obchodza, ale bardzo prosimy, zeby Polak wobec swoich wladz, wobec swojej ojczyzny poslugiwal sie polskim paszportem. Mysle, ze to nie za wysokie wymagania. Jesli chodzi o kontrole graniczna to jest prosta zasada, ze dokumentem upowazniajacym polskiego obywatela do wyjazdu z Polski jest paszport, polski paszport. Ten paszport jest w tej chwili wieloletni, mozna go stosunkowo latwo, szybko otrzymac, chyba, ze sad zasadzil inaczej.

Myślę, że po prostu trzeba się przyzwyczaić do tego, ze mamy wolną Polskę, paszporty z orzełkiem w koronie, o którym kiedyś marzyliśmy. Nasi rodacy w Stanach Zjednoczonych muszą zrozumieć, że nie jesteśmy jakąś "bananową republiką", do której można sobie wjeżdżać na obcych paszportach.

 ----

Radosław Sikorski, spotkanie dyskusyjne z cyklu "Forum Polska 2000" z dnia 15 czerwca 2000 w siedzibie Polskiej Agencji Informacyjnej w Warszawie (dziś Polska Agencja Inwestycji Zagranicznych)

Pełny tekst:

http://web.archive.org/web/20010527092616/http://www.pai.pl/cp/deb7.html

 Meanwhile, w administracyjnym trybunale odwolawczym Departamentu Obrony USA… 

http://www.defenselink.mil/dodgc/doha/industrial/02-33659.h1.html

ISCR Case No. 02-33659

DECISION OF ADMINISTRATIVE JUDGE

BARRY M. SAX

APPEARANCES

FOR GOVERNMENT

Nygina T. Mills, Esquire , Department Counsel

FOR APPLICANT

Pro Se

SYNOPSIS

This 29-year-old engineering assistant was born in Poland to Polish parents, but has been a naturalized U.S. citizen since 2000, while retaining both his Polish citizenship and passport. His use of the Polish passport precludes a finding that he has an unequivocal preference for the U.S. and his failure to demonstrate his surrender of the Polish passport makes him ineligible to hold a DoD security clearance, pursuant to the Money Memorandum. Mitigation has not been adequately established. Clearance is denied.


The Money Memorandum:
http://www.defenselink.mil/dodgc/doha/policyinterpmemo.pdf 

 

Meanwhile, at the American Enterprise Institute - non, je ne regrette rien:


From : "Radek Sikorski" rsikorski@aei.org

Reply-To :

To : "'Stary Wiarus'"

Subject : RE: Winszuję zwycięstwa

Date : Wed, 29 Jan 2003  

Szanowny Panie, 

Rodzice uczyli mnie aby anonimy wyrzucac do kosza. Odpowiadam, gdyzbliskie mi sa sprawy Polonii a z Panskiej relacji wynika, ze nastapilo ostatnio dramatyczne pogorszenie w sprawnosci wydawania polskich paszportow. Jest to nie do przyjecia i budzi sluszny sprzeciw. 

W zwiazku z druga poruszona przez Pana sprawa, zalaczam informacje ze strony internetowej ambasady USA w Warszawie o tym jak wedlug niej powinny zachowywac sie osoby posiadajace podwojne obywatelstwo USA i Polski: obywatele USA posiadajacy takze polskie obywatelstwo wjezdzajac do Polski powinni okazywac polski paszport, a wjezdzajac do USA amerykanski. Sadze, ze to logiczne i spelnia zasade wzajemnosci w stosunkach miedzy panstwami. Uwazam, ze jako urzednik RP mialem obowiazek upominania sie o rowny szacunek dla paszportu RP. Sadze, ze Pan, jako Polak, powinien sie ze mna zgodzic. 

Dalsza anonimowa korespondencja z Panskiego adresu zostanie wpisana na liste junk mail na moim serwerze i do mnie nie dotrze. 

Z powazaniem,

Radek Sikorski

 

 

komentarze (4)

W Temacie Maci - wtemaciemaci.salon24.pl

Brak komentarzy: