środa, 2 czerwca 2010

Merde!Tak brzmiała sławna odpowiedż generała Pierre Cambronne pod Waterloo na propozycję kapitulacji.

Równie sławny jest cytat z Winstona Churchilla "Rosja to zagadka owinięta w tajemnicę wewnątrz sekretu" ("Russia is a riddle wrapped in a mystery, inside an enigma").

Cytat jest tyleż popularny co i niepełny. Kiedy poszukać oryginalngo tekstu, okazuje się, że przemawiając przez radio 1 października 1939 roku, Sir Winston Churchill w rzeczywistości powiedział:

"I cannot forecast to you the action of Russia. It is  a riddle wrapped in a mystery, inside an enigma; but perhaps there is a key. That key is Russian national interest."*

"Nie mogę wam przepowiedzieć, co zrobi Rosja. To zagadka owinięta w tajemnicę wewnątrz sekretu. Ale  być może jest do tego klucz. Ten klucz to rosyjski interes narodowy".

W 70 lat później, czytanie stenogramu rozmów załogi prezydenckiego Tupolewa jest jak oglądanie pola bitwy przez dziurkę od klucza.W drzwiach, w których zostawiono w zamku od drugiej strony ten klucz, o którym mówił Sir Winston, więc prawie nic nie widać.

Rosjanie uznali, że ich interes narodowy wymaga, by Polacy uwierzyli, że
  • nieuległy wobec Rosji prezydent,
  • jego najbliżsi współpracownicy,
  • dowództwo polskich sił zbrojnych coraz bardziej integrujących się z NATO,
  • oraz elita orientacji politycznej uważającej, że w polityce wschodniej państwa wskazany jest zdrowy sceptycyzm,
zginęli na skutek jednogłośnej decyzji czterech dorosłych, normalnych i trzeźwych oficerow polskiego lotnictwa wojskowego, którzy postanowili popełnić zbiorowe samobójstwo, i co zamierzyli, to konsekwentnie wykonali.

Innymi słowy, rosyjski interes narodowy wymaga, aby dogłupić Polaków do poziomu Rosji. Myśl, że mieszkańcy odległych guberni na rubieżach imperium nie powinni być zbyt bystrzy, nie jest nowa. Zauważył to jeszcze car Mikołaj I. Mamy na to odpowiedź, równie zwięzłą jak Pierre Jacques Étienne, wicehrabia Cambronne:1 komentarz:

Emin pisze...

W pewnym momencie w to powinien wtracic sie lekarz... Juz dzisiaj Gazeta Polska napisala ze to sa sfalszowane czarne skrzynki. A ja zadaje jedno proste pytanie, skoro
to byl zamach, wszystko ukartowane itp, itd. To po kiego pchali sie tak
strasznie na to lotnisko w Smolensku?
Procz pasazerow wszyscy im to odradzali!