niedziela, 20 września 2009

SENS

UCIEKLI DZIEWIĘĆ MIESIĘCY TEMU
piątek 11 września 2009 07:07
Policja szuka w Polsce afgańskich zbiegów

Ze szkoleń organizowanych w Polsce przez resort spraw zagranicznych uciekło przynajmniej pięciu obywateli Afganistanu - ustalił DZIENNIK. Od ucieczki minęło dziewięć miesięcy, jednak ich losu nie udało się wyjaśnić prowadzącym poszukiwania: policji, straży granicznej i służbom specjalnym.

http://www.dziennik.pl/polityka/article442750/Polska_policja_szuka_afganskich_zbiegow.html
Grupa ponad 40 obywateli Afganistanu wylądowała na warszawskim Okęciu pod koniec 2008 r. Wszyscy mieli wziąć udział w elitarnym szkoleniu „SENSE” od kilku lat organizowanym w Polsce. To specjalne szkolenie dla rządowych elit krajów rozwijających się.(...)
"Ten program jest chlubą polskiej dyplomacji. Dotąd mieliśmy około 300 uczestników z Serbii, Gruzji, Azerbejdżanu i Białorusi. Zdecydowana większość wraca do krajów bogatsza o unikalną wiedzę o mechanizmach władzy. Taka forma pomocy jest także naszym obowiązkiem wobec młodszych demokracji" - mówi dyrektor Jan Malicki ze Studium Europy Wschodniej, współorganizator szkoleń. (...)

"Jak wczoraj ujawniliśmy, mimo ostrzeżeń ekspertów od spraw terroryzmu na zaproszenie MSZ do Polski wkrótce przyjedzie grupa kilkudziesięciu policjantów z Autonomii Palestyńskiej.
Jak się żywcem przepisuje tzw; "wrzutki z resortu", to warto je choć z grubsza rozumieć. Program SENSE (Strategic Economic Needs and Security Exercise), opracowany przez amerykanski Instytut Analiz Wojskowych (Institute for Defense Analyses) to skomputeryzowana gra strategiczna symulująca negocjacje i procesy decyzyjne organow państwa w kraju w którym niedawno zakończył się konflikt zbrojny

Z opisu programu:
http://www.usip.org/files/ETC-I/SENSE/SENSE_FS_7_2_09.pdf

SENSE w Polsce

W 2006 roku, United States Institute of Peace (USIP), we współpracy z Instytutem Analiz Wojskowych (IDA), nawiązał współpracę z polskim MON i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego w celu przeprowadzenie serii pięciodniowych kursow SENSE na Akademii Obrony Narodowej. Te kursy, których uczestnicy przybyli z Mołdawii i Ukrainy, pozwoliły rownież na utworzenie przez USIP na Akademii Obrony Narodowej i Uniwersytecie Warszawskim stałych możliwości prowadzenia kursów SENSE dla wielu grup uczestników z Polski i całego regionu. Polacy przeprowadzili od tego czasu takie kursy dla przybyszów z Białorusi, Gruzji, Afganistanu i Azerbejdżanu.


Coraz ciekawsze. Dla wielu grup uczesrtnikow z Polski? Dlaczego w Polsce trzeba szkolić polskich urzędników do pracy w organach państwa działających w warunkach bezpośrednio po konflikcie zbrojnym? Przewiduje się w bliskiej przyszłości wojnę domową, czy jak?

Kto na Białorusi wybierał białoruskich uczestników prowadzonego w Polsce amerykańskiego programu treningowego opracowanego przez amerykański wojskowy instytut badawczy – Łukaszenka?

Ci uczestnicy kursow SENSE z Mołdawii byli tylko z Mołdawii, czyrównież przypadkowo z Transdniestrii?

No i kto właściwie jest tą młodą demokracją, której trzeba pomóc zrozumieć mechanizmy wladzy? Białoruś? Autonomia Palestyńska?

Ta palestyńska policja to też ma być młoda elita młodej demokracji? A funkcjonariusze będą ze strefy Gazy, czyli z Hamasu, czy z zachodniego brzegu Jordanu, czyli z Fatah? Bo nie mogą być i stąd, i stąd – to grozi wybuchem walk pomiędzy uczestnikami tego samego kursu...

Brak komentarzy: