Podoba mi się zwięzłość, prostota i elegancja przekazu, jakim posługuje się opozycja w Moskwie.

Jej hasła są krótkie i do rzeczy, że wspomnimy tylko zdjęcie widocznego powyżej transparentu powyborczego
"Вac наeбали!", czyli "Wyjebali was!" które wczoraj obiegło cały świat.

albo reakcję środowisk zbliżonych do muzycznych:

Наш дурдом голосует за Путина

Nasz dom wariatów głosuje na Putina

Mam w związku z tym propozycję, która tak wyraża solidarność Polaków z rosyjską opozycją, jak i przy okazji odnosi się do niektórych kluczowych aspektów polskiego życia publicznego.

Prawdopodobnie najlepiej znany na świecie antyputinowski bloger polityczny, 35-letni moskiewski prawnik Aleksiej Anatoliewicz Nawalny, (obecnie w pudle na dwa tygodnie, za "nieposłuszeństwo wobec funkcjonariusza państwowego") jest autorem zwięzłej definicji putinowskiej partii Jedinaja Rosija (Jedna Rosja lub Zjednoczona Rosja): партия жуликов и воров, partija żulikow i worow, czyli partia żuli i złodziei.

Ponieważ partie żuli i złodziei istnieją nie tylko w Rosji, proponuję zastąpienie w polskiej blogosferze skrótu nazwy najlepiej znanej polskiej partii politycznej tego typu skrótem ПЖВ, pisanym cyrylicą. Po rosyjsku czyta się to pe-że-we, po polsku pe-żet-wu. W końcu jest pojednanie, więc do nikogo nie można w Polsce mieć pretensji, że się uczy języka rosyjskiego oraz ćwiczy wymowę i pisownię.


Jeśli ktoś nie ma cyrylicy na swoim komputerze lub nie wie, jak ją uruchomić, polski skrót PŻZ równie dobrze się nada. Tylko proszę pamiętać, że kropkę stawiamy nad drugą, a nie nad trzecią literą, bo inaczej Polski Związek Żeglarski bedzie miał słuszne pretensje.

Jeśli się komuś nie chce zmieniać na komputerze alfabetu łacińskiego na cyrylicę dla trzech liter, niech się posłuży copy & paste, czyli ctrl+c i ctrl+v - operacja 'wytnij i wklej' jest jak stworzona do wklejania cyrylicy do tekstu pisanego innym alfabetem.

ПЖВ ПЖВ ПЖВ ПЖВ ПЖВ ПЖВ ПЖВ ПЖВ

To dobrze wygląda w druku i dobrze się wymawia w telewizji, proszę samemu spróbować:

"… rzecznik ПЖВ oświadczył na dzisiejszej konferencji prasowej..."

"…zwróciliśmy się również o komentarz do posła pe-żet-wu, pana…."No i zawsze można dostać podziękowanie lepsze niż order:

z kraju, w którym nie ma rzeczy niemożliwych: